СКРИНІНГ (англ. screen — просіювати, відбирати) — це експериментальне виявлення та відбір нових продуктів хімічного та біологічного походження, які є перспективними для застосування як ЛП, а також виявлення їх фармакологічної активності. Розрізняють декілька напрямків скринінгового обстеження. При роботі з принципово новими БАР та при відсутності відомостей щодо їх біологічної активності проводять С. для виявлення їх фармакологічної дії та токсичності (у певній дозі) за допомогою широкого набору специфічних тестів. Під час цілеспрямованого пошуку БАР здійснюють скринінгове обстеження для оцінки кожного класу сполук (напр. транквілізаторів, антидепресантів та ін.).
У деяких випадках для виявлення фармакологічної активності одного виду використовують так званий спрощений С., тобто дослідження за допомогою одного методу (напр. гіпоглікемічний тест для визначення здатності речовини знижувати рівень глюкози у крові). Тести, які використовуються під час досліджень, повинні бути високочутливими та дозволяти швидко відділити певні активні сполуки. Цілеспрямовані скринінгові дослідження у фармакології є продуктивними під час пошуку нових АФІ та ЛП, особливо серед аналогів відомих, при створенні шляхом хімічної модифікації молекул активних сполук з урахуванням закономірностей співвідношень між структурною та фізіологічною активністю.
БМЭ. — М.,1984. — Т. 23; Еремин С.К., Изотов Б.Н., Веселовская Н.В. Анализ наркотических средств. — М., 1993; Український латино-англійський медичний тлумачний словник / За ред. М. Павловського, Л. Петрух, І. Головко. — Львів, 1995. — Т. 2.